دوشنبه , ۳ آبان ۱۳۹۵
خانه » زنبور » کندوی عسل

کندوی عسلکندو به معنای مکان انباشته نمودن برای استفاده در آینده می‌باشد. آدمی برای بهره برداری و استفاده بهتر از انگبین زنبور عسل به بررسی کندوهای وحشی پرداخت. و تلاش نمود تا مکانی را برای این حشره فراهم آورد که بیشترین شباهت را به مکان زندگی طبیعی آن داشته باشد.

انواع کندوها

کندوی گلی : این کندو همانند یک کوزه بوده که از طرف دارای سوراخ کوچکی به منظور ورود و خروج زنبور‌ها و قسمت پشتی قابل باز نمودن به منظور برداشت انگبین. کندوی درختی ساختمان این کندو همانند کندوی‌های گلی بوده با این تفوت که یک تنه درخت را خالی نموده و از آن استفاده می‌کنند.
کندوی حلبی : این نوع کندو در کشورهای آفریقایی بیشترین کاربرد را دارد. در ایران نیز هنوز هم زنبورداران از آن استفاده می‌کنند.
کندوی سبدی به تمامی کندوهایی که در بالا به آنها اشاره شد کندوی بومی یا سنتی می‌گویند.
تاریخچه جمع آوری عسل وکندو داری قرن ها قبل از دوره کندو داری آدمی از فرآورده های تولیدی زنبور عسل استفاده می کرده است و انسان های اولیه به دنبال کندو های وحشی می رفتند وپس از خراب کردن کندو از عسل وموم وگرده موجود درآن استفاده می کردند وگاهی اوقات نیز شاخه درختی را که کندو بر روی آن قرار داشت قطع می کردند وآن شاخه را به همراه کندو به خانه می بردند ودر چنین حالتی برای اولین بار استفاده از کندو های طبیعی رایج گردید
کندوهای اولیه : مصری های باستان اولین کسانی هستند که کندوهای مصنوعی ساختند وپس از آن یونانی ها ورومی ها این کار را انجام دادند .در گذشته کندو ها به صورت استوانه ای شکل وافقی بوده واز گل وسفال وخیزران و شاخه درخت اقاقیا ویا رشته های به هم بافته از شاخ وبرگ نرم درختان بید مجنون ویا مدفوع گاو ویا از چوب ساخته می شدند وامروزه نیز بسیاری از کشورهای آفریقایی وآمریکای جنوبی این نوع کندوهای افقی را همچنان به کار می برند ، اما در کشورهای دیگر کندو های عمودی رایج بوده اند . کندوهای مذکور در آغاز شکلی بسیار ساده داشتند ودر حقیقت عبارت از کندو های مخروطی شکلی ساخته از شاخه های درخت فندق ویا شاخه های نرم وبه هم بافته درخت بیدمجنون بودند که با مخلوطی از شن وآهک پوشیده می شدند وسپس آن را برعکس می کردند تا به صورت کلاهی مخروطی درآید . در مرحله بعدی کندوهای کاهی رایج شد که آن را در دیوارهای خارجی خانه تعبیه می کردند تا از تغییرات آب وهوایی در امان باشد و پس از آن به تدریج کندوهای چوبی جدید جایگزین آن ها گردید . کندوهای شبیه به کلاه های مخروطی تا پایان قرن نوزدهم میلادی رایج ومورد استفاده بود ، اما کندوهای ساخته شده از کاه ، که به سبد بزرگ شبیه بودند هنوز که هنوز است توسط کندو داران برای گرفتار کردن زنبورهای مهاجر ( بچه کندو) مورد استفاده قرار می گیرند . کندوهای جدید تا قرن هفدهم میلادی ، کندوهای مصنوعی برای جمع آوری عسل بدون آسیب رساندن به کلونی زنبور مناسب نبودند ومعمولاً کندو داران پس از خالی کردن کندو از عسل وموم آن را رها می کردند تا زنبورها از گرسنگی بمیرند وگاهی نیز برای محافظت از نیش زنبورها ، قبل از جمع آوری عسل کندو را گوگرد پاشی می کردند . اما بعدها کندو داران دریافتند روش های آنان برای جمع آوری عسل وتخریب کندو ، کار صحیحی نیست ، وکندوهایی ساختند که همزمان می توانستند عسل تولیدی را به راحتی جمع آوری کنند وبه کلونی زنبور نیز آسیبی وارد نکنند وبدین گونه ، کندوهای چند طبقه به وجود آمد وچندی نگذشت که کندوهای چند طبقه کشو دار جانشین کندوهای سنتی گردید و کندو به صورت ساختمان چند طبقه ای درآمد که در هر طبقه ورقه ای از موم گذاشته می شد تا زنبورها بتوانند از آن برای ساختن سلول های شش ضلعی خود استفاده کنند وپس از این که سلول های مذکور با عسل پر شد ، کندو دار به سراغ کندو می رود تا عسل تولیدی را برداشت نماید وبرای این کار بالای کندو را دود می داد ، واین کار باعث می شود که زنبور عسل به طبقات پایینی کندو برود ، واما ملکه اصولاً توانایی بالا آمدن وبه طبقات بالایی رفتن وتخمگذاری درآن جا را ندارد ، زیرا که مدخل ورودی آن بسیار تنگ است وبدین گونه کندو دار می تواند بدون این که آسیبی به کندو برساند محصول تولیدی را جمع آوری نماید ، زیرا که فقط کافی است شان حاوی عسل را از کندو خارج نماید .

کندوی مدرن

در دهه ۱۸۶۰ میلادی لانگستروت اولین کندوی مدرن را طراحی نمود. مهم‌ترین تفاوت این کندو با کندوی‌های بومی وجود شان متحرک می‌باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله زیر را جواب بدهید *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE